Anasayfa DIŞ CEPHE MANTOLAMA

DIŞ CEPHE MANTOLAMA

Bodrum Mantolama İşleri

Mantolama, sadece yalıtım açısından değil, görsellik açısından da farklılıklar yaratmaktadır. Isı yalıtım tekniğinin kullanım alanına baktığımızda ilk olarak kullanım nedeninin enerjiden tasarruf etme olduğunu görmekteyiz. Dış cephe mantolama yöntemi ile ısı enerjisinden en az %50 tasarruf edilmektedir. Bundan ayrıntı, uzun vadede ne kadar kârlı olacağınız konusunda her şeyi ifade etmektedir.

Mantolama

Bodrum Tadilat, tüm çalışmalarında %100 müşteri memnuniyeti yakalamanın gururunu yaşamaktadır.

Mantolama İşlerini Nasıl Yapıyoruz?

Dış cephe kaplaması yapılacak olan cephe üzerindeki dökülmeye müsait mevcuttaki boya veya şişmiş eski sıva kazınarak çanak anten vidaları, tabela kasa vidaları vb. kaldırarak mantolama uygulanacak zemini sağlam bir alt zemin haline getirilir. Kısacası dış cephe kaplaması yapılacak olan cephe, ısı yalıtımını olumsuz yönde etkileyecek olan her türlü nesneden arındırılır.

Müşteri isteğine bağlı olarak kullanılan standart yapıştırıcı dışında strafor yapıştırıcısına, özel strafor yapıştırıcı harcı da ilave edilebilir.

İzolasyon ve ısı yalıtımı uygulanacak cepheye strafor yapıştırıcısı sürülür. Bu işlem bilindik sıva uygulama işlemi gibi itina ile gerçekleştirilir. Yapıştırıcı tüm bölgeye temas edecek şekilde sıvanır. Yapıştırıcı sıvandıktan sonra straforu daha sağlam tutması için yapıştırıcıya 8–10 milimetrelik tarak çekilir. Tarak çekme işlemi sayesinde strafor, mantolama uygulanacak zemine daha sağlam oturur ve hava kanalları sayesinde strafor nerdeyse cepheden sökülemeyecek kadar sağlam bir şekilde yer edinir.

İsteğe bağlı olarak seçilmiş strafor, şaşırtmalı dizim dediğimiz metodik dizim yöntemi ile dış cepheye dizilir. Şaşırtmalı dizim sayesinde her bir strafor, diğer bir strafora kenetlenir. Pencere, balkon, kolon, sütun, çıkıntılı tavan ve taban düzlem kesişim kısımları itina gerektirecek kısımlar olması sebebi ile bu bölgelerde köşe şaşırtmalı dizim uygulanır. Isı yalıtımını en üst düzeyde tutabilmenin gereklerinden olan köşe dizim uygulaması sayesinde enerji tasarrufu sağlanır.

Bina cephe köşe kısımları veya diğer tüm köşe kısımlarda özel plastik fileli köşebent kullanılır ve ayrıca balkon, zemin altı ve bina çıkıntı kısımlarının alt köşe kısımlarına yağmur, yıkama ve benzeri durumlar için damlalık kullanılır.

Şaşırtmalı dizim işlemi sağlam ve itinalı bir şekilde bittikten sonra işlemin olmazsa olmazlarından olan dübelleme işlemi uygulanır (Dübelleme işlemi isteğe bağlıdır ve uygulanması kesinlikle tavsiye edilir.). Dübelleme işlemi sayesinde her strafora min-max 5 dübel atılır. Söz konusu bir adet dübel fiziksel yapısı itibariyle çakıldığı strafor ve cephe düzlemindeki şaşırtmalı dizimden ötürü 3 adet straforu birbirine ve ayrıca straforları da sıva ile birlikte dış cephe mantolaması uygulanan cepheye sert ve sağlam bir şekilde kenetler. Straforun her noktasına dübel çakma işlemi uygulandıktan sonra, straforun 5. dübeli olan göbek dübeli strafor göbeğine çakılır. Bununla birlikte şişme ve bel verme gibi olumsuz durumlar da engellenmiş olur.

Mantolama uygulanacak zemine dübelleme işlemi uygulandıktan sonra, sert plastik fileyi yapıştırmak için alt ince sıva uygulanır. Hemen ardından file gergin bir şekilde yapıştırılır ve daha sonra ikinci kat sıva atılır. Islak sünger vasıtasıyla file üstü sıva zemini sonraki aşama olan dekorasyon için pürüzsüz hale getirilir. File uygulaması, zelzele gibi kaydırıcı etkilerden ötürü strafor birleşim kısımlarında oluşabilecek çatlakların oluşmasını veya büyümesini engeller. Binaların coğrafik etkenlerden ötürü durağan olmadığı ve hareket halinde olduğu için binaların dış cephesinde oluşabilecek uzun boyutlu çatlaklar bu sayede engellenmiş olur.

Yukarıda belirttiğimiz aşamalardan sonraki işlem ise; özel astar uygulamasıdır ve bu işlem dış cephe kaplaması işleminin olmazsa olmazlarından biridir. Tüm bu aşamalar uygulandıktan sonra, dekoratif uygulamalar veya boya işleri yapılır. Müşterilerimiz bu noktadan sonra dış cephe dekorasyonu için çeşitli sistemlerden olan söve, taç, sütun, köşe taşları, payanda, kat silmesi, fuga kaplamaları, granit, cam mozaik, mermerit, cam giydirme (rektefe) gibi veya diğer dekoratif tüm bina giydirme sistemlerini uygulatabilirler.